Yuverta start opleiding Toegepaste Biologie: Met je laarzen in het veld en de kennis in je hoofd 

Yuverta Aalsmeer is dit schooljaar gestart met de mbo-opleiding Toegepaste Biologie. Een groep gemotiveerde studenten, voor wie biologie het favoriete vak is, heeft bewust gekozen voor deze opleiding. Ze willen niet alleen leren over planten, dieren en ecosystemen, maar die kennis ook direct toepassen in de praktijk. Buiten zijn, met hun laarzen in het veld, meten, analyseren en meewerken aan een duurzame leefomgeving. Tijdens de opleiding krijgen studenten les in uiteenlopende vakken zoals ecologie, planten- en dierkunde, bodemkunde, geologie en landschapsanalyse. Ze leren natuur- en milieuproblemen te onderzoeken en analyseren, en brengen veel tijd door in het veld. Denk aan het nemen van bodem- en watermonsters, het uitvoeren van metingen op luchtkwaliteit en geluid, en het herkennen van verschillende landschapstypen en ecosystemen.

Leren in én van de natuur – met Artis als leslocatie 

Een bijzonder element van deze opleiding is de samenwerking met dierentuin Artis. Studenten volgen twee dagen per week les in het Amsterdamse dierenpark, twee dagen op de locatie in Aalsmeer, en besteden één dag per week aan praktijkgericht veldonderzoek.

“Wat deze opleiding uniek maakt, is de combinatie van leren, onderzoeken én doen,” vertelt docent L. Duiveman. “Je leert hoe ecosystemen werken, maar gaat ook echt de natuur in om data te verzamelen. Via projecten van natuurorganisaties, gemeenten en ecologische adviesbureaus maken studenten direct kennis met het werkveld.”

Klaar voor werk of doorleren

Na het behalen van het diploma kunnen studenten aan de slag bij ecologische adviesbureaus, overheden zoals gemeenten, provincies of waterschappen, bij organisaties die zich richten op natuur- en milieubeheer of aan de slag als veredelaar in de tuinbouw. Ook doorstuderen aan het hbo is een logische vervolgstap, met vervolgopleidingen als Toegepaste Biologie, Milieukunde, Tuin- en akkerbouw, Bos- en Natuurbeheer, Land- en Watermanagement of Kust- en Zeemanagement bij onder andere HAS Hogeschool of Van Hall Larenstein.

Meer weten?

Yuverta organiseert regelmatig open dagen en meeloopdagen voor geïnteresseerden. Kijk op de website van Yuverta voor meer informatie over de opleiding en aanmeldmogelijkheden.

Bijna 100 dahliamozaïeken kleuren de Bollenstreek op 30 en 31 augustus

De mozaïeken worden op vrijdag 29 augustus gestoken en zijn op zaterdag 30 en zondag 31 augustus te bewonderen.
De jury, onder leiding van Ted Kortekaas, trekt zaterdagochtend vroeg door de streek om alle mozaïeken te bekijken en te beoordelen.
“Het is geweldig om te zien hoe de hele streek samenkomt om iets moois te maken,” zegt jury-voorzitter Ted Kortekaas. “De creativiteit is elk jaar weer verbluffend”.

Er zijn deelnemers uit Hillegom, Lisse, Teylingen, Noordwijk en Noordwijkerhout, maar ook in Oegstgeest, De Zilk, Vogelenzang, Bennebroek en Lisserbroek zijn mozaïeken te zien. Bij de gemeentehuizen van Hillegom, Lisse en Sassenheim zullen bovendien 3D-vlinders te bewonderen zijn.

Op de website www.dahliamozaieken.nl zijn per gemeente plattegronden beschikbaar met de locaties van alle mozaïeken. Ook zijn er wandelroutes en een overzicht van alle deelnemers te vinden.

Nieuw dit jaar is dat de plattegronden per gemeente ook gedrukt beschikbaar zijn en gratis af te halen bij VVV-kantoren, horecagelegenheden en winkels. Kijk op de website voor alle afhaallocaties en openingstijden. Met deze plattegronden kun je zelf de ideale fiets- of wandelroute maken.

Op donderdag 28 augustus zijn vrijwilligers van Stichting Dahlia Mozaïeken Bollenstreek aanwezig op de Hillegomse jaarmarkt. Bezoekers kunnen hier live meehelpen met het steken van een mozaïek.
Nieuwe deelnemers kunnen vragen stellen en tips ontvangen. Zolang de voorraad strekt, zijn hier ook plattegronden verkrijgbaar voor een mooie fiets- of wandeltocht.

Reuzemozaïek en showtuinen
Op ’t Vierkant in Lisse wordt dat weekend een reuzemozaïek van 6 bij 10 meter geplaatst, dat gelijktijdig met de andere mozaïeken te bewonderen is.
Gedurende augustus en september zijn in de hele Bollenstreek diverse dahliashowtuinen gratis te bezoeken, waar honderden verschillende dahlia’s te zien zijn.
Deze showtuinen bevinden zich bij Kasteel Keukenhof, De Tulperij in Voorhout en de FBT-showtuin in De Zilk. Bij Kasteel Keukenhof zijn bovendien diverse bijzondere sculpturen te zien, die met dahlia’s bekleed zijn.

Bij sommige locaties is ook een pluktuin aanwezig, waar bezoekers voor een klein bedrag zelf een bos dahlia’s kunnen samenstellen – verser kan niet!
Meer informatie is te vinden op de website van het Holland Dahlia Event: www.hollanddahliaevent.com

Prijsuitreiking

De prijsuitreiking van de Dahliamozaïekenwedstrijd vindt plaats op zaterdag 30 augustus om 17.00 uur bij Villa Flora in Hillegom, en wordt verzorgd door burgemeester Roberto ter Hark. 
Er zijn prijzen voor de drie mooiste mozaïeken van Hillegom en omstreken (40 deelnemers), de drie mooiste van Lisse en omstreken (22 deelnemers), en de drie mooiste van de rest van de Bollenstreek (34 deelnemers).
Daarnaast is er een speciale prijs voor de meest enthousiaste zorginstelling. Hierbij draait het minder om perfectie, maar vooral om participatie, plezier en enthousiasme van de cliënten.

Het evenement is gratis toegankelijk en wordt mede mogelijk gemaakt door de gemeenten Hillegom, Lisse, Noordwijk & Teylingen, Fonds 1818, het JC Ruigrokfonds, het VSB-fonds, Stimuflori en vele lokale en regionale ondernemers die een financiële bijdrage leveren of prijzen beschikbaar stellen.
Wie heeft genoten, kan een vrijwillige bijdrage doen via de QR-code op de achterzijde van de plattegrond of via de website. Het volledige bedrag komt ten goede aan de editie van 2026.

Ontdek alle adressen waar de dahliamozaïeken te bewonderen zijn via www.dahliamozaieken.nl en laat je verrassen door de creativiteit van de Bollenstreek.
Meer informatie is ook te vinden via de socials:

  • facebook.com/dahliamozaieken
  • instagram.com/dahliamozaiekenbollenstreek