Onkruidbeheersing is een belangrijk thema binnen de bloembollensector. Gewasbeschermingsmiddelen spelen hierin nog altijd een grote rol, maar bij de verdere verduurzaming van de teelt is het verlagen van de milieu-impact een belangrijke opgave. Uit gesprekken met kwekers blijkt dat dit vraagt om een gewasspecifieke aanpak, waarbij een combinatie van maatregelen, machines en teeltmethoden nodig is.
Bij de tulpen en lelies zijn dit voorjaar praktijkdemo’s georganiseerd door Ondernemers in de Lead. Een groep dahliakwekers heeft de koppen bij elkaar gestoken om ook in de dahlia’s kennis te delen en gezamenlijk verder te komen. Dit resulteerde in een praktijkdemonstratie van een tiental systemen die kunnen bijdragen aan een duurzamere vorm van onkruidbeheersing. Tijdens de demo werden onder meer precisie-eggen, schoffelmachines (ook met luchtnorzels), padenschoffels, een laserweeder en spotsprayer in actie gezien.
De praktijkdemo was niet alleen een geslaagde bijeenkomst, maar vooral ook een veelbelovende start. De dahliakwekers komen binnenkort opnieuw bij elkaar om de vervolgstappen te bespreken. Doel is om in het voorjaar van 2027 een grootschaliger en gestructureerd vervolg te geven aan deze eerste demonstratie met Keukenhof en de Greenport.
Dank aan Fa. Bisschops en Fa. M.H. van der Zon & Zn voor het beschikbaar stellen van hun percelen voor de demonstraties. Ook de koelkast van De Tulperij bleek op deze zomerse dag van onschatbare waarde.
